Tanie wakacje. Poznaj kilka sposobów, by wypocząć za grosze

wakacje-rodzinne

Dobrze, może grosze w tytule są nieco przesadzone, bo przy inflacji wynoszącej 15%, euro, które niebezpiecznie zbliża się do 5 złotych i dolarze, który dogania kurs euro, grosze to trochę zbyt mało. Tylko serio, nie oznacza to, że nie uda nam się wyjechać w tym roku na wakacje, wystarczy poznać kilka dobrych sposobów na oszczędności.

Uwaga, wyjedź

Zasada jest bardzo prosta, zacznij od stanowczej decyzji: musisz wyjechać. Odpoczynek jest naprawdę ważny, bo bez niego organizm wcześniej czy później się na tobie zemści i w pewnym momencie po prostu przestanie działać. A aby naprawdę wypocząć, trzeba wyjechać, bo tylko zmiana miejsca i otoczenia pozwala ci na całkowity wypoczynek i oderwanie się od codzienności. Wyjeżdżając, naprawdę nic nie musisz, a w domu niestety zawsze jest coś do zrobienia: a to pranie, a to śniadanie dla dzieci, a to wizyta cioci i drobne porządki. Można tak wyliczać w nieskończoność. W czasie wyjazdu też coś robisz, ale to atrakcyjne, właśnie dzięki zmianie. Tylko te koszty…

Zacznij od terminu

Lipiec i sierpień to najdroższe terminy w roku. Proste, sezon w Polsce jest naprawdę krótki, a więc hotelarze i restauratorzy muszą odbić sobie koszty całego roku w ciągu dwóch miesięcy. Nie mają z tym trudności: to okres wakacji szkolnych, a więc wszyscy rodzice i nauczyciele (a to liczna grupa zawodowa) starają się wyjeżdżać właśnie wtedy. Dlatego, jeśli tylko nie musisz, daruj sobie. W każdym innym miesiącu będzie sporo taniej, a jeśli już musisz jechać w wakacje, zabierz się za organizację dużo, dużo wcześniej.

Organizacja, to druga kwestia

Jasne, najprostsze rozwiązanie to wejście do biura podróży i rozmowa z agentem. To zwykle świetnie przygotowany specjalista, który nie tylko dobierze ci interesujący kierunek, wybierze hotel w dopasowanym do twoich potrzeb standardzie, ale też zatroszczy się o rodzaj wyżywienia i dobór lokalnych atrakcji. Chyba nie ma w tym nic dziwnego, że za tę wiedzę i czas trzeba zapłacić? Tylko przecież masz swój rozum, Internet, który jest skarbnicą wiedzy i kompetencje, a więc dasz radę sam sobie zorganizować wyjazd, jeśli tylko zamiast pieniędzy w biurze, zainwestujesz swój czas.

Niedrogie wakacje możesz spędzić razem z rodziną w Bielsku, o którym piszemy w najmniejszych drobiazgach pod adresem halobielsko.pl.

Polska? Może niekoniecznie

Nasz kraj jest piękny, ale i drogi. Ustalmy, jeśli nie zarezerwowałeś czegoś wcześniej, tanio nie będzie, a i gwarancja dobrej pogody jest praktycznie żadna. Tymczasem, w całej zachodniej Europie sezon trawa nieco dłużej, a i ceny bywają bardzo atrakcyjne. Wczesne poszukiwania i elastyczność w doborze terminu, dają możliwość na spore oszczędności: tani samolot, czy niedrogiego busa czy promocyjne noclegi. Znajdziesz dziesiątki tanich wyszukiwarek i na pewno uda ci się skorzystać z promocji, takich jak choćby szalone środy naszej krajowej linii LOT.

Wyszukiwarki hoteli

Istnieje mnóstwo opcji noclegów i nikt nie twierdzi, że najtańsza i najbardziej atrakcyjna to akurat namiot. Wyszukiwarki hoteli dają spory wybór, a jeszcze większy, promocje na portalach zakupów grupowych. Tylko hotele to nie wszystko. Warto zainteresować się Airbnb, czyli opcją wynajmowania całych mieszkań czy pokoi. To nic innego, jak międzynarodowe kwatery prywatne. To świetna opcja, jeśli podróżujecie w większej grupie lub z dziećmi, które mają swoje nawyki kulinarne: wynajmujesz całe mieszkanie, z dostępem do kuchni i sporo oszczędzasz, samodzielnie przygotowując posiłki.