Chile: miejsce najlepszych na świecie obserwatoriów gwiazd

chile

Chile stało się największym na świecie obserwatorium gwiazd, zwłaszcza w północnej części kraju, gdzie panują najlepsze warunki do obserwacji astronomicznych. Jednak oprócz wspaniałego, czystego nieba, w ostatnich dziesięcioleciach poczyniono znaczne inwestycje w celu zainstalowania jednych z najlepszych teleskopów na świecie.

Najlepsze warunki do budowy obserwatorium astronomicznego

Północna część Chile ma idealne warunki do utworzenia takiego obserwatorium gwiazd. Jest to obszar, na którym zwykle jest około 300 nocy z czystym niebem w ciągu roku. Co więcej, na obszarach takich jak Atakama – jednym z ulubionych miejsc do obserwacji astronomicznych – brak wilgoci sprzyja przejrzystości nieba. Oczywiście duże obszary niezaludnione w tej części kraju oznaczają, że nie występuje tam zanieczyszczenie atmosferyczne ani świetlne. I wreszcie, jest to bardzo stabilny klimat, więc jest bardzo mało turbulencji.

Niektóre z najlepszych chilijskich obserwatoriów

Na terytorium Chile znajduje się kilkadziesiąt wspaniałych obserwatoriów. A niektóre z nich są bez wątpienia na światowym poziomie. Ale nie mówimy tu tylko o obiektach naukowych, niektóre z nich mają także walory turystyczne. Oferują one swoje usługi, aby podróżnicy mogli odkryć wszystkie tajemnice obserwatorium gwiazd. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

Obserwatorium gwiazd Mamalluca

Zacznijmy od pionierskiego obserwatorium gwiazd w Chile. To obserwatorium znajduje się w gminie Vicuña. Od początku, ponad 20 lat temu, było stworzone jako miejsce, które można odwiedzić, gdzie turyści mogą zrozumieć obserwację gwiazd.

Obserwatorium Galileo-Pisco Elqui

Inną inicjatywą astroturystyczną jest obserwatorium gwiazd, nazwane na cześć jednego z najsłynniejszych naukowców wszech czasów i znajdujące się obok hotelu w pięknym miasteczku Pisco Elqui. Placówka ta oferuje zakwaterowanie oraz możliwość spędzenia wieczorów na obserwowaniu wraz z ekspertami planet Układu Słonecznego i otaczających nas galaktyk.

Projekt ALMA

W regionie Atacama znajduje się kilka pierwszorzędnych obserwatoriów, ale żadne z nich nie przypomina tego promowanego w ramach międzynarodowego projektu ALMA. Na wysokości ponad 5000 metrów i 50 kilometrów od San Pedro de Atacama powstaje uważany za najlepszy teleskop na świecie, dzięki dziesiątkom anten radioteleskopowych, które będą w stanie śledzić kosmos niemal milimetr po milimetrze.

Nie zapominaj też, że świetne wakacje możesz spedzić również w Polsce. Spójrz na najpiękniejsze atrakcje krajowe opisywane na Poznan Info.

Obserwatorium gwiazd Las Campanas

W rejonie Silla znajduje się kilka obserwatoriów astronomicznych. Jednym z nich jest ośrodek w Las Campanas, w którym znajduje się kilka teleskopów do obserwacji gwiazd w nocy.