Przegląd historii transportu morskiego

Transport morski to pojęcie, które odnosi się do sposobów i formuł stosowanych do przewożenia ludzi lub rzeczy z z jednego punktu geograficznego do drugiego, przez morze przy użyciu statku. Może wydawać Ci się to nieprawdopodobne, ale prawda jest taka, że ludzkość odkryła statki ponad 5500 lat temu. Dlatego przy tej okazji chcielibyśmy opowiedzieć Wam, krótko, o całej historii, która je otacza.

Pierwsze odnotowane formy transportu morskiego pochodzą z 3500 r. p.n.e. i dzięki nim możliwe było przewożenie niewielkich ładunków i kilku członków załogi wzdłuż małych przybrzeżnych szlaków. Stopniowo postęp techniczny i zastosowanie nowych materiałów sprawiły, że odległości można było wydłużać coraz bardziej.

Na przykład Wikingom przypisuje się umiejętność tworzenia statków zdolnych do poruszania się zarówno po rzekach, jak i morzach. W rzeczywistości jako pierwsze dotarły z półwyspu skandynawskiego do Anglii, Morza Śródziemnego i wreszcie do Ameryki Północnej. Był to niewątpliwie bezprecedensowy wyczyn, który później miał być naśladowany przez europejskich nawigatorów.

Nie trzeba dodawać, że przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki i podróż dookoła świata Juana Sebastiana Elcano były kolejnymi wielkimi przełomowymi momentami w historii nawigacji. W rzeczywistości transport złota z Ameryki Południowej na Półwysep Iberyjski był wyzwaniem technicznym. W tym czasie każdy statek był w stanie przechowywać około dwóch ton tego cennego metalu. Jeśli interesują się zagadnienia techniczne statków, to w Łebie zobaczysz największą kolekcję antyków morskich.

W ciągu ostatnich dwóch wieków żegluga i transport towarów drogą morską rozwinęły się w zawrotnym tempie. Do tego stopnia, że dziś wszystkie kraje mają stacje portowe, w których cumują coraz większe statki w sieci łączącej je z resztą świata. Dodatkowo przyczyniło się do tego stosowanie kontenerów

Jest to szczególnie widoczne w Europie. Dzięki umowom o wolnym handlu i swobodnym przepływie towarów możliwe jest obecnie szybkie przetransportowanie kontenerów z jednego miejsca na drugie, a co więcej, dzięki procesom know-how, czyli transferowi technologii, można je szybko transportować z miejsca na miejsce. Ponadto, w porównaniu z innymi systemami transportowymi, oferuje ogromne korzyści w zakresie kosztów, a nawet zanieczyszczeń. Nie dziwi więc fakt, że jesteśmy obecnie świadkami złotego okresu dla tego sektora.