Historia Kanał Elbląsko-Ostródzkiego

Kanał Elbląsko-Ostródzki to niezwykła atrakcja turystyczna, a jednocześnie jedyny w swoim rodzaju zabytek hydrotechniczny. Chętnie odwiedzają go polscy turyści, choć wycieczki z odległych zakątków Europy decydują się na wizytę w miejscach związanych z tym kanałem. Ten wyjątkowy zabytek to perełka, której reklamować nie trzeba. Podróż nim to niezwykła przygoda, którą warto przeżyć choć raz w życiu.

Na czym polega jego wyjątkowość?

Ta wyjątkowa droga wodna może zaskoczyć. W XIX wieku miała ona ogromne znaczenie i miała znacznie usprawnić transport. Nic dziwnego, że budowa kanały okazała się potężną i niezwykle ważną inwestycją. Kanał, który połączył tak ważne miasta, jak Elbląg oraz Ostróda, bardzo szybko stał się najważniejszą drogą na Żuławach Wiślanych oraz Pojezierzu Iławskim – potwierdzają to informacje historyczne znalezione na stronie www.odkrywca.com.pl. Składa się on z trzech odcinków, a jego łączna długość wynosi blisko 130 km.

Budowa drogi i powstanie kanału

W czasie budowy tej drogi musiano zastosować wiele sztuczek. Wiązało się tu m. in. z koniecznością pokonania różnicy wzniesień oraz z koniecznością budowy systemu śluz. Fakt, że te wszystkie problemy udało się pokonać, jest najlepszym dowodem na postęp jaki dokonał się w świecie techniki w połowie XIX stulecia. Liczne pochylnie oraz odcinki, które statki pokonują po specjalnych szynach w trawie – oto atrakcje, dzięki którym kanał stał się jedną z najważniejszych ciekawostek w Europie. Dziś statki turystyczne dzielnie służą tu turystom, którzy od maja do września mogą wybrać się w niezwykłą podróż tym kanałem. Podróż z Elbląga do Ostródy może się okazać dla każdego wspaniałym przeżyciem i atrakcją, dzięki której wizyta w tej części Polski na długo pozostanie w pamięci.