Cypryjskie atrakcje: Pafos

cypr-wakacje

Głównym miastem w zachodniej części Cypru jest Pafos, które już w czasach starożytnych było ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym, zaś w okresie rzymskim było to jedno z największych cypryjskich miast. Ci, którzy chcą spędzić wczasy na Cyprze, koniecznie powinni zajrzeć na teren tego pięknego miasta.

Jakie atrakcje czekają na podróżnych w Pafos?

Obowiązkowym punktem w programie zwiedzania dla każdej wycieczki odwiedzającej Pafos jest tutejszy Zamek Bizantyjski. Powstał on w VII stuleciu w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta przez Arabami. Dawniej była to silna forteca, która przetrwała niejedną potyczkę. Niestety w XII wieku potężne trzęsienie ziemi położyło kres świetności tej budowli. Dziś jest to malownicza i potężna ruina, na terenie której turyści mogą zobaczyć zarówno fragmenty dawnych lochów i zamkowych wież, jak i ocalałe kolumny.

Jednym z ciekawszych zabytków w Pafos jest niewielki kościółek Aja Kyriaki, który powstał w XIII wieku na ruinach bazyliki. To ciekawa budowla, reprezentująca dość „modny” na Cyprze styl bizantyjski. Co ciekawe – do dnia dzisiejszego w tym kościółku odbywają się katolickie nabożeństwa. Ciekawy obiekt znajduje się w pobliżu tego kościółka. To pręgierz św. Pawła – wysoki słup, przy którym św. Paweł miał otrzymać karę chłosty za głoszenie chrześcijańskich nauk na Cyprze.

Nietuzinkowe atrakcje możesz też zobaczyć w Toruniu. Wystarczy, że wejdziesz na Torun Info, gdzie dowiesz się wszystkiego o najlepszych miejscach na urlop w tym regionie.

Inną atrakcją Pafos jest kościół Aja Solomoni. Tu, w starych katakumbach, można do dziś ujrzeć piękne freski zdobiące kościelne ściany. Podczas wizyty w Pafos koniecznie trzeba zajrzeć do tutejszego Muzeum Bizantyjskiego, które znajduje się w północnej części miasta. Tu główną część zbiorów stanowią dewocjonalia. Ci, którzy wolą podziwiać zabytki związane z historią Pafos, mogą odwiedzić Okręgowe Muzeum Archeologiczne, zaś miłośników kultury i folkloru skusić może miejscowe Muzeum Etnograficzne.