Jak zarządzać pracą małego magazynu, by zwiększyć efektywność pracy?

Tylko efektywna praca zapewnia zyski. Stąd też prowadząc firmę trzeba pamiętać o tej zasadzie. Zarządzanie magazynem nie jest łatwe. Można powiedzieć, że jest to proces ciągły, który dodatkowo wymaga zaangażowania nie tylko kadry zarządzającej, ale wszystkich pracowników. Tutaj duże znaczenie ma właściwe przeszkolenie pracowników, ale też rozwiązania technologicznie. Dziś podpowiemy Wam, jak efektywnie zarządzać pracą małego magazynu i o czym należy pamiętać?

Strategia logistyczna – funkcjonalność i przepływ informacji na najwyższym poziomie

Na początek trzeba ustalić całą strategię logistyczną. Dzięki niej można uzyskać najlepsze efekty, a dodatkowo spełnić oczekiwania wymagających klientów. W tym przypadku procesy logistyczne obejmują cele, jakie należy założyć, ale też trzeba określić koszty i doprowadzić do ich minimalizacji. Dzięki temu można uzyskać większe zyski, a przy tym zaoferować klientom korzystne ceny. W małym magazynie nacisk na obsługę klienta jest naprawdę ważny. Stąd też trzeba dbać o w miarę szybki czas dostawy czy realizacji zamówień. Aby zyskać przewagę nad konkurencją, stan zapasów w magazynie musi być stale utrzymywany, tak aby zakupiony czy zamówiony produkt mógł szybko trafić do klienta. Na tym etapie trzeba pamiętać, że zarządzanie kapitałem ludzkim jest również ważne, podobnie jak dbanie o flotę, choćby wózków widłowych czy samochodów transportowych. Z tego też powodu szczególną uwagę trzeba poświęcić stanowi opon i tutaj w razie konieczności trzeba wymienić je na dobrej jakości opony przemysłowe, które sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach i zapewniają dobrą przyczepność, a dzięki temu także bezpieczeństwo. Oczywiście w przypadku samochodów ciężarowych należy analogicznie wymienić je na opony do ciężarówek.

Smart rozwiązania dla jeszcze większej wygody

W pracy magazynu niezbędne jest zwiększenie efektywności poprzez automatyzację procesów. Aby to osiągnąć warto postawić na planowanie zasobów przedsiębiorstwa, czyli ERP. Dzięki temu systemowi informatycznemu można ułatwić sobie pracę, a przy tym w pełni zautomatyzować procesy logistyczne czy finansowe. Taki system wspomaga zarządzanie całym przedsiębiorstwem, a więc nie tylko zespołem pracowników, ale też zasobami materiałowymi czy finansami. Rozwiązania e-commerce oraz zaawansowane moduły prognostyczne i analityczne pozwalają na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa, a przy tym obniżają koszty. W ten sposób ma się pod kontrolą nie tylko księgowość, ale też łatwo można utrzymać wysoki poziom obsługi klienta. System ERP pozwala na przeglądanie danych w ujednolicony sposób. Dzięki temu przedsiębiorca ma wgląd we wszystkie procesy produkcyjne na każdym etapie realizacji zamówień, ale też może na bieżąco analizować sytuację finansową firmy.

Podział na klasy logistyczne

Nawet w małym magazynie trzeba tak składować towary, aby zachować wymogi sanitarne, ale też zachować klasyfikację pod względem rodzaju i warunków, w jaki dany towar powinien być składowany. W ten sposób rzeczywiście można przyspieszyć proces wysyłki towarów. Oczywiście tutaj kluczowe znaczenie ma flota pojazdów służących do ściągania towarów z półek, a następnie przewożenia ich do punktów pakowania. Wszystkie wózki widłowe czy podnośniki ruchome muszą spełnić najwyższe normy BHP, a przy tym ich stan techniczny regularnie musi być sprawdzany. W ten sposób można uniknąć przestojów, które wiązałyby się ze zwiększeniem ponoszonych kosztów, ale też mogłyby negatywnie wpływać na relacje z klientem. Nie można zapominać jak ważne są opony, dlatego warto zainwestować w opony przemysłowe w alleopony24.pl, gdzie można dobrać odpowiednią wielkość, ale i rodzaj bieżnika do wybranej nawierzchni. W końcu pojazdy poruszają się nie tylko po powierzchni magazynu ale również rampach rozładunkowych.

BHP w miejscu pracy

O tym jak ważne są szkolenia BHP powinien pamiętać każdy. Przy czym nie chodzi tylko o to, by traktować je jako przykry obowiązek. Rzeczywiście pracownicy powinni przechodzić szkolenia, na których mogą wiele się nauczyć, a przy tym zwiększyć swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nie chodzi więc o to, aby pracownicy tylko i wyłącznie uczestniczyli w szkoleniach, lecz przede wszystkim powinni zyskiwać wiedzę.