Jak usprawnić rozliczanie kierowców w firmie transportowej?

Rozliczanie kierowców w firmie transportowej wcale nie musi być trudne i żmudne. Dzięki nowoczesnym technologiom może się to odbywać praktycznie automatycznie. Dowiedz się, jak uprościć rozliczanie czasu pracy kierowców i naliczanie wynagrodzeń oraz zapomnieć o związanych z tym pomyłkach.

Rozliczanie kierowców – bezwzględne przepisy

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców to jedna z największych bolączek firm transportowych. Ograniczenia w tej dziedzinie są dosyć duże – restrykcyjne przepisy precyzyjnie określają sposób rozliczania kierowców, limity odnośnie do czasu pracy i zasady dotyczące wynagrodzeń. Jednocześnie wszystkie reguły, których trzeba przestrzegać, są dość skomplikowane. Regularne pobieranie danych z tachografów i kart kierowcy w tradycyjny sposób jest dodatkowo dość czasochłonne. Wszystko to sprawia, że przy rozliczaniu kierowców w firmie transportowej niejednokrotnie może dojść do pomyłki lub nieumyślnego zaniedbania. Tymczasem za błędy związane z rozliczaniem kierowców lub niedotrzymanie obowiązków w tym zakresie pracodawca może ponieść surową karę. Dlatego warto zadbać o usprawnienie tych procesów.

Sprawne rozliczanie czasu pracy kierowców – na czym polega?

Jak rozliczać czas kierowcy? W poprawnym przeprowadzeniu procedur pomoże kilka zasad, takich jak:

  • odnotowywanie wszystkich przepracowanych przez kierowców godzin – nie tylko czasu jazdy, ale również np. dyżuru, oczekiwania na załadunek czy przerw;
  • prowadzenie dokładnej ewidencji czasu pracy kierowców – dane powinny być przechowywane w formie czytelnych zestawień;
  • uczciwe wyliczanie i wypłacanie wynagrodzeń – w tym rozliczanie nadgodzin;
  • przestrzeganie przepisów – należy się upewnić, że firma jest na bieżąco z regulacjami prawnymi, a procedury są dopasowane do obowiązujących zasad.

Powyższe reguły z całą pewnością ułatwią Ci prawidłowe rozliczanie kierowców w firmie transportowej. Warto jednak również skorzystać ze wsparcia w formie nowoczesnej technologii.

Poprawne rozliczanie kierowców i wyliczanie wynagrodzeń to jeden z kluczowych warunków dobrej relacji z pracownikami.

Rozliczanie i analiza czasu pracy kierowców – jakie narzędzia warto wykorzystać?

Poszukujesz narzędzia wspierającego rozliczanie czasu pracy kierowców firmy? Warto zainteresować się monitoringiem GPS. Urządzenie do lokalizacji zamontowane w każdym pojeździe należącym do floty pomoże nie tylko lepiej kontrolować realizację zadań transportowych, ale również usprawnić rozliczanie kierowców. 

Odpowiednio dobrany system może być zintegrowany z tachografem zamontowanym w pojeździe i umożliwiać zdalne pobieranie danych na kartach kierowcy. Dzięki temu rozliczanie czasu pracy kierowców staje się mniej czasochłonne. Wszystkie zbierane przez system dane mogą być używane do sporządzania raportów i eksportowane. Dzięki temu w dalszym stopniu usprawnia się proces rozliczania kierowców i naliczania wynagrodzeń.

Monitoring GPS pojazdów ciężarowych, np. ten z oferty MYTRACKO, to również sposób na poprawę bezpieczeństwa kierowców, a także samochodów i przewożonych przez nie ładunków. Ponadto dzięki danym zbieranym przez system możliwe jest zmniejszenie kosztów firmy – m.in. poprzez optymalizację wykorzystania paliwa.