Historia Jedwabnego Szlaku

Historia Jedwabnego Szlaku sięga aż do I wieku p.n.e. Wtedy to poprzez pustynne tereny Azji rozpoczął swój bieg szlak handlowy. Z biegiem czasu, gdy co raz więcej karawan przemierzało tymże szlakiem, jedne z imperium rzymskiego a inne z Chin, wymiana pomiędzy tymi krajami stała się na tyle opłacalna, że trasa szlaku została na stałe nazwana Jedwabnym Szlakiem.
Jedwab to w tamtych czasach najbardziej luksusowy materiał na świecie. Jedwab jednak to nie jedyny produkt, który zainteresował Rzymian. Szlakiem transportowano przeróżne towary w tym przyprawy, wykwintna porcelana czy też cenne drewno oraz większe gabaryty, jak kamienie. W drugą stronę płynęło złoto, srebro i inne kosztowności.
Jednak pomimo wielu dóbr, to technologia stworzona przez Chińczyków najbardziej interesowała Rzym. Papier, proch strzelecki czy kompas magnetyczny to tylko niektóre z wynalazków chińskich mistrzów. Towary te, trafiając na Zachód, przechodziły metamorfozę, stając się doskonalszymi. M.in. dzięki Jedwabnemu Szlakowi z Indii do Chin dotarły Buddyzm, dzięki podróżującym wzdłuż szlaku pielgrzymom.
Jedwabny Szlak to nie jedna, konkretną trasa, lecz wiele dróg zmieniających się wraz ze zmianami politycznymi czy też ekonomicznymi. Od 1515 roku portugalscy żeglarze, zapoczątkowali gwałtowny wzrost handlu z Chinami droga morską, co na długi czas wyhamowało transport Jedwabnym Szlakiem. Dopiero niedawno uruchomiono specjalny, luksusowy pociąg, którym turyści, zachęceni legendą Jedwabnego Szlaku, podróżują z Samarkandy do chińskiego miasta Xi' na. Jedwabny Szlak na zawsze pozostanie miejscem pradawnych tradycji.