Czym jest faktoring i kto może skorzystać?
Zapewne nie raz słyszałeś, że na rynku istnieją firmy umożliwiające finansowanie faktur. Taka usługa pozwala zamieniać faktury sprzedażowe na gotówkę. Z takiego rozwiązania korzysta bardzo wiele firm budowlanych oraz transportowych. Jednak również i w przemyśle usługi faktoringowe są na porządku dzienny.
Nowoczesna usługa faktoringu
Przedsiębiorcy niejednokrotnie mają na koniec miesiąca problem z dopięciem budżetu firmowego. Pomiędzy kontrahentami często zawiera się umowy długoterminowe. Oznacza to, że nawet po wykonaniu usługi lub sprzedaży towaru, termin płatności na fakturze wynosi 30, 60, a nawet 120 dni. Jak więc widać w takich sytuacjach może być problem z uzyskaniem płynności finansowej. Jednak nie zapłacona faktura sprzedażowa może oznaczać, że w firmie zabraknie pieniędzy, aby uregulować fakturę kosztową. W takich przypadkach niewiele brakuje do tego, aby wpędzić firmę w kłopoty finansowe z powodu zaległości w płatnościach. Wtedy z pomocą przychodzi faktoring online.
Dla kogo jest faktoring?
Na rynku znajdziemy oferty faktoringowe skierowane dla firm transportowych, budowlanych, jak i przemysłowych. Faktoring sam w sobie występuje również w różnych modelach. Przede wszystkim firmy w Polsce korzystają głównie z faktoringu jawnego, jednak modeli jest naprawdę całe mnóstwo. W ten sposób każdy przedsiębiorca może dopasować usługi faktoringowe do swoich potrzeb. Można więc powiedzieć, że nowoczesny faktoring jest dla każdego.
Z usługi faktoringu mogą skorzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Sytuacją, kiedy to naprawdę opłaca się skorzystać z finansowania faktur sprzedażowych jest moment, kiedy kontrahenci mają odległy termin płatności, a w budżecie firmowym brakuje pieniędzy za uregulowanie faktur kosztowych. W takim przypadku można wymienić faktury sprzedażowe na gotówkę i zachować płynność finansową w firmie.
Równie często faktoring przydaje się w momencie, gdy dane przedsiębiorstwo pragnie zachować pełną płynność finansową. W takich sytuacjach można zabezpieczyć się przed ryzykiem, kiedy to kontrahent nie wypłaciłby gotówki za fakturę w należnym terminie. W ten sposób można w bardzo prosty sposób zahamować zadłużenie krótkoterminowe.