Transport intermodalny, czym jest?
Transport intermodalny, inaczej zwany kombinowanym, to przewóz ładunków za pośrednictwem wielu, a co najmniej dwóch, rodzajów transportu. Należą do nich pociągi, samoloty, statki, a także pojazdy ciężarowe. W ostatnich czasach jest on coraz bardziej popularny w branży transportowej i coraz chętniej wykorzystywany. Jakie są zalety tego typu transportu? Czy jest on opłacalny? Podpowiadamy, na czym polega transport intermodalny.
Przewóz towarów z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu – zalety
Wybierając transport intermodalny, można bezpiecznie przekazywać ładunek między Polską i Niemcami, a także Hiszpanią. Ponadto otrzymuje się gwarancję stałej ceny, na określonych trasach i warunkach.
Jakie są inne zalety transportu intermodalnego? To przede wszystkim duża oszczędność czasu i zmniejszenie emisji CO2. Z uwagi na to, że w transporcie kombinowanym niektóre jego etapy mogą być pokonywane za pomocą różnych rodzajów transportów, w tym takimi, które pozwalają na przewóz większej ilości naczep, jest on bardziej ekonomiczny i opłacalny.
Transport drogowy z wykorzystaniem wielu środków transportu, to również większe bezpieczeństwo, ponieważ kierowcy nie muszą zatrzymywać się na parkingach. To także dużo większe możliwości, a zwłaszcza transport różnego typu towarów, nie tylko tych neutralnych.
Transport intermodalny w Polsce – jak wygląda cały proces?
Transport kombinowany w Polsce cieszy się rosnącą wciąż popularnością. Coraz więcej firm, zajmujących się spedycją, ma w swojej ofercie możliwość organizowania tego typu przewozów. Ponadto wciąż wzrasta liczba przedsiębiorców, chcących skorzystać z tego typu usług.
W transporcie intermodalnym pierwszym krokiem jest odbiór towaru od klienta i przetransportowanie go na terminal kontenerowy. Następnie kierowca przejmuje towar i transportuje załadowaną naczepę do terminalu lub kontenera. Kiedy już dotrze na miejsce załadunku, naczepa lub kontener zostaje przekazany na odpowiedni wagon.
Po wykonaniu tych kroków rozpoczyna się podróż towaru. Prawie każdego dnia, o określonej porze, skład kolejowy wyrusza z terminalu, by przekazać ładunek do miejsca docelowego.
Ostatnim etapem jest rozładunek. Gdy towar trafi do terminalu docelowego, naczepa zostanie ściągnięta z wagonu i będzie oczekiwała, aż zabierze ją kierowca. Następnie zostanie połączona z ciągnikiem i dostarczona na adres, wskazany wcześniej przez klienta.
Czym jest transport multimodalny?
W transporcie multimodalnym podstawowym założeniem jest wykorzystanie więcej niż jednej jednostki ładunkowej. Podobnie, jak w transporcie intermodalnym, zlecenie musi być wykonane przy użyciu co najmniej dwóch środków transportu.
Zarówno transport intermodalny, jak i multimodalny są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez przedsiębiorców. Stanowią gwarancję bezpieczeństwa, a także pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.