Kategorie
Uncategorized

Myślisz o depilacji laserowej? Oto, co musisz wiedzieć

Niepożądane owłosienie na twarzy i ciele może wpływać na nasze samopoczucie, nasze interakcje społeczne, na co się ubieramy i co robimy.

Opcje kamuflażu lub usuwania niechcianych włosów obejmują skubanie, golenie, wybielanie, stosowanie kremów i depilacji (za pomocą urządzenia, które wyciąga wiele włosów jednocześnie).

Opcje długoterminowe obejmują elektrolizę, która wykorzystuje prąd elektryczny do niszczenia poszczególnych mieszków włosowych oraz terapię laserową.

Czym jest laseroterapia ? Co można osiągnąć? A jakie są skutki uboczne?


Jak działa leczenie laserowe?

Lasery emitują fale świetlne o określonym, jednolitym kolorze. Po skierowaniu na skórę energia ze światła jest przenoszona na skórę i melaninę pigmentu do włosów . To nagrzewa i uszkadza otaczającą tkankę.

Ale aby trwale usunąć włosy i zminimalizować uszkodzenie otaczającej tkanki, laser musi być skierowany na określone komórki. Są to komórki macierzyste mieszków włosowych, które znajdują się w części włosów zwanych wybrzuszeniem włosów.Laser musi być skierowany na komórki macierzyste, które siedzą w wybrzuszeniu włosów. z www.shutterstock.com

Ponieważ powierzchnia skóry zawiera również melaninę, której chcemy uniknąć, ludzie są starannie goleni przed zabiegiem.Czy na stałe usunie włosy?

Leczenie laserowe może trwale zmniejszyć gęstość włosów lub trwale usunąć niechciane włosy.

Trwałe zmniejszenie gęstości włosów oznacza, że niektóre włosy odrosną po jednym cyklu leczenia, a pacjenci będą potrzebować ciągłego leczenia laserowego.

Trwałe usuwanie włosów oznacza, że żaden włos w leczonym obszarze nie odrasta po jednym cyklu leczenia i nie jest wymagana ciągła terapia laserowa.

Na to, czy włosy zostaną trwale usunięte, czy tylko zmniejszone, mają wpływ:

  • kolor i grubość leczonych włosów
  • kolor skóry pacjenta
  • rodzaj i jakość zastosowanego lasera, oraz
  • kompetencje i szkolenie osoby obsługującej laser.

Jednak jeśli masz siwe włosy, które nie mają pigmentacji melaniny, obecnie dostępne lasery nie działają.

Ile zabiegów będę potrzebować?

Liczba wymaganych zabiegów zależy od rodzaju skóry Fitzpatrick . To klasyfikuje Twoją skórę według koloru, jej wrażliwości na słońce i prawdopodobieństwa opalenizny.

Blada lub biała skóra, łatwo się pali, rzadko opala się (Fitzpatrick typ 1 i 2) Osoby o ciemnych włosach mogą zwykle trwale usunąć włosy za pomocą 4-6 zabiegów co 4-6 tygodni. Osoby o jasnych włosach na ogół osiągają jedynie trwałą redukcję włosów i po początkowym cyklu leczenia mogą wymagać 6-12 zabiegów miesięcznie.Zabiegi laserowe najlepiej sprawdzają się w rękach profesjonalistów. Autor podał

Jasnobrązowa skóra, czasami oparzenia, powoli opala się do jasnobrązowej (typ 3) Osoby o ciemnych włosach mogą zwykle uzyskać trwałe usunięcie włosów za pomocą 6-10 zabiegów co 4-6 tygodni. Osoby o jasnych włosach na ogół osiągają jedynie trwałą redukcję włosów i po początkowym cyklu leczenia mogą wymagać 3-6 powtarzanych zabiegów w odstępie miesiąca.

Umiarkowana brązowa do ciemnobrązowej skóra, rzadko się pali, opala dobrze lub do umiarkowanej brązowości (typ 4 i 5) Osoby o ciemnych włosach mogą zwykle osiągnąć trwałą redukcję włosów za pomocą 6-10 zabiegów co 4-6 tygodni. Konserwacja będzie zwykle wymagana w przypadku 3-6 miesięcznych powtórzeń leczenia. Osoby o jasnych włosach raczej nie zareagują.

Ponowne zabiegi muszą być wystarczająco długie, aby nowy wzrost włosów mógł osiągnąć poziom wypukłości.

O jakich skutkach ubocznych lub powikłaniach powinienem wiedzieć?

Podczas zabiegu zaleca się noszenie okularów, aby zapobiec obrażeniom oczu.

Będziesz również odczuwać ból podczas leczenia, zwłaszcza pierwszych kilku. Wynika to głównie z faktu, że przed zabiegiem nie usuwa się wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi. Włosy pominięte podczas golenia pochłaniają energię lasera i ogrzewają powierzchnię skóry. Ból jest mniejszy przy powtarzanych zabiegach w regularnych odstępach czasu.

Twoja skóra będzie rozgrzana przez 15-30 minut po zabiegu laserowym. Może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk do 24 godzin.

Poważniejsze działania niepożądane obejmują pęcherze, za dużo lub za mało pigmentacji skóry lub trwałe blizny.

Występują one zwykle u osób makijaż permanentny, które niedawno opalały się, a ustawienia lasera nie zostały dostosowane. Alternatywnie, te działania niepożądane mogą wystąpić, gdy pacjenci przyjmują leki, które wpływają na reakcję skóry na światło słoneczne.

Czy rodzaj lasera ma znaczenie?

Rodzaj lasera nie tylko wpływa na to, jak dobrze działa, ale także wpływa na szansę wystąpienia działań niepożądanych.

Lasery odpowiednie do usuwania owłosienia obejmują: długie pulsacyjne lasery rubinowe , długie impulsowe lasery aleksandrytowe , długie impulsowe lasery diodowe i długie impulsowe lasery Nd: YAG .


Czytaj więcej: Explainer: w jaki sposób usuwane są tatuaże?


Urządzenia intensywnie pulsujące (IPL) nie są urządzeniami laserowymi, lecz lampami błyskowymi, które emitują wiele pasm fal świetlnych jednocześnie. Działają podobnie do laserów, choć mniej skutecznie i znacznie rzadziej trwale usuwają włosy.

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia komórek wytwarzających melaninę na powierzchni skóry, wybór lasera i sposób jego użycia można dopasować do rodzaju skóry.

Osoby o jasnej karnacji i ciemnych włosach mogą korzystać z urządzenia IPL, lasera aleksandrytowego lub lasera diodowego; osoby o ciemnej skórze i ciemnych włosach mogą korzystać z lasera diodowego Nd: YAG; a osoby o blond lub rudych włosach mogą korzystać z lasera diodowego.

Aby kontrolować rozprzestrzenianie się ciepła i niepożądane uszkodzenie tkanek, stosuje się krótkie impulsy laserowe. Energia lasera jest również regulowana: musi być wystarczająco wysoka, aby uszkodzić wybrzuszenia komórek, ale nie tak wysoka, aby powodować dyskomfort lub oparzenia.

Czy mogę kupić domowe urządzenie laserowe i zrobić to sam?

Domowe urządzenia laserowe i urządzenia domowe IPL są dostępne w Australii i kosztują od 200 do 1000 USD. Ale nie działają również tak dobrze i musisz ich używać wielokrotnie, aby utrzymać redukcję włosów.

Parametry są ustawione tylko dla osób o jasnej skórze (typy Fitzpatrick 1 i 2) i ciemnych włosach. Dla bezpieczeństwa ustawienia energii są ograniczone. A w niedoświadczonych rękach wciąż mogą pojawić się komplikacje . Obejmuje to oparzenia, ból, powstawanie pęcherzy i zmiany pigmentacyjne skóry.


Czytaj więcej: „Czy muszę ogolić włosy łonowe przed uprawianiem seksu?”


Natomiast lasery klasy medycznej muszą być zarejestrowane w regulatorze rządowym, Administracji Towarów Terapeutycznych . Istnieją również krajowe i stanowe przepisy dotyczące obiektu, w którym laser jest używany, obowiązkowe wymagania dotyczące szkolenia w zakresie bezpieczeństwa lasera oraz państwowe kwalifikacje i licencje dla operatorów laserów.

Dlatego zalecany jest bezpieczny i regulowany laser w rękach wykwalifikowanego specjalisty.

Kiedy zobaczyć się z lekarzem rodzinnym

Nie wszystkie nadwyżki włosów są powodem do niepokoju. Ale ciężki hirsuityzm a wolumetria twarzy to najnowszy hit  (nadmierny wzrost ciemnych i grubych włosów na obszarach ciała, w których zwykle nie rosłyby) lub nadmierne owłosienie (nadmierny wzrost włosów w zależności od wieku, płci lub rasy) może być wskazówką do choroby podstawowej.

Hirsutyzm, szczególnie gdy towarzyszy mu objawy, w tym nieregularne miesiączki lub trądzik, może być spowodowany dodatkowymi hormonami androgenowymi . Nadmierne owłosienie klinika-przemian.pl w późniejszym życiu może być oznaką złośliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *